Duben 2022



  • so
    01

    ZAVŘENO

  • ne
    02

    ZAVŘENO

  • po
    03

    ZAVŘENO

  • út
    04

    ZAVŘENO

  • st
    05

    ZAVŘENO

  • čt
    06

    20.00
    150 Kč

    Folk-bluesová akusticky hrající formace MARiAN Band vznikla v roce 2009 a ve složení dvou akustických kytar, foukací harmoniky a basové kytary se věnuje výhradně interpretaci českých verzí písniček z pera legendárního hudebníka, držitele Nobelovy ceny, Boba Dylana. Kapela se označuje jako "bob dylan tribute", tedy pocta tvorbě tohoto amerického umělce a má za sebou přes 160 koncertů jak doma, tak i třeba v Polsku a nebo na Slovensku. Na druhém (Večeře s králem – 2017) a třetím (Nepůjdem nikam ven – 2019) albu už jsou výhradně překlady kapelníka Mariana a hlavně o těchto písničkách bude celý narozeninový koncert, i když dojde i na osvědčené hity…. Koncert "MARiAN Band 2009 - 2023" doplní coby speciální host velký příznivec Boba Dylana, písničkář, skladatel a textař, pan František Kasl.

    Marian OPLETAL - kytara, zpěv
    Václav SPURNÝ- foukací harmonika, zpěv
    Marek ŠUSTÁČEK - kytara, zpěv
    Pavel NOVÁK - basová kytara


  • 07

    ZAVŘENO

  • so
    08

    ZAVŘENO

  • ne
    09

    ZAVŘENO

  • po
    10

    ZAVŘENO

  • út
    11

    ZAVŘENO

  • st
    12

    20.00
    180 Kč

    PalmJam

    Uzený blues a lehký jazz.

    Jazzové a bluesové standardy. Zpěvačka Petra Beoková (divadlo Semafor, Hudební divadlo Karlín), saxofon Marek Prokop, bicí Honza Ježek, piano Lukáš Fára, basa Jarda Foršt

  • čt
    13

    20.00
    100 Kč

    Kapela JIMIBAND představí známé rockové pecky v netradičním akustickém provedení. Hostem bude harfistka Ivana Pokorná, členka orchestru ND v Praze.


  • 14

    20.00
    150 Kč

    JazzM

    Hudební skupina JazzM se věnuje fusion-groove stylu, ale i jazzovým standardům a vlastnímu repertoáru. Jako hosté zpívají Tereza Bergmanová a Martina Červená.

  • so
    15

    KLUB ZADÁN

  • ne
    16

    KLUB ZADÁN

  • po
    17

    KLUB ZADÁN

  • út
    18

    ZAVŘENO

  • st
    19

    19.00
    dobrovolné

    Večer autorského čtení Liter Art #45

    Cyklus autorských čtení s hudebním hostem, pořadem provází Adriana Gulíšková.

    Pořad vznikl v roce 2012 v Černé labuti, později byl přesunut do kavárny Nudný otec, nyní probíhá v klubu Carpe diem.

  • čt
    20

    KLUB ZADÁN


  • 21

    20.00
    150 Kč
    Poetické Hudební Společenstvo (PHS) vzniklo v roce 2016 jako hudební skupina, která se ve své tvorbě zaměřuje především na témata spojená s dílem J.R.R. Tolkiena. Skupina svou instrumentací odkazuje na irskou a skotskou lidovou hudbu (dudy, harfa), dále na folkovou a historickou hudbu (šalmaj). V současnosti má skupina ve svém repertoáru jak písně a skladby inspirované Tolkienovým světem, tak i klasické irské či skotské skladby. 
     
    Cain Da Breth byla založena v roce 2003. Hraje autorskou hudbu inspirovanou keltskou mytologií, přírodou a příběhy na pomezí snu a reality. Vystupuje v obsazení dva vokály, akustická kytara, violoncello, housle, viola, keltská harfa a flétny.
  • so
    22

    KLUB ZADÁN

  • ne
    23

    19.00
    150 Kč

    Sólový koncert zpívajícího saxofonisty, který také představí s hostem Otomarem Dvořákem společnou knihu Krajinou Albrechta z Valdštejna.

  • po
    24

    ZAVŘENO

  • út
    25

    150 Kč

    Skupina se zrodila v roce 2020 z kamarádů z jedné ulice s opravdovou vášní pro hudbu. Koncertní premiéru vlastní tvorby jsme měli možnost odehrát v legendárním klubu Balbínka na podzim v roce 2021. Z vystoupení jsme měli radost a bylo přijato kriticky velmi kladně. Skupina stojí na rockových základech s klasickou čtyřčlennou sestavou. Inspirována je domácí i zahraniční tvorbou se snahou o nalezení vlastního zvuku a stylu. Pokud s námi chcete žít náš sen, přijďte se na nás podívat do skvělého klubu Carpe Diem, kde zahrajeme naše skladby. Je možné, že se staneme kapelou, jejíž cestu budete sledovat téměř od jejího zrodu. Ahoj a těším se, že si koncert společně užijeme.

  • st
    26

    ZAVŘENO

  • čt
    27

    20.00
    150 Kč

    Akustická tramp-folková skupina Choroši pochází ze středních Čech. Její počátky sahají do prosince roku 2012, kdy byla virtuálně založena dvěma trampy-praktiky a jedním trampem-teoretikem. Všichni tři se poprvé setkali až začátkem následujícího roku a na jaře pak odehráli své první vystoupení, které bylo odrazovým můstkem k další činnosti skupiny. Za významný úspěch lze považovat skutečnost, že se všichni tři členové nakonec dokázali shodnout na názvu kapely. V následujících letech se Choroši zúčastňovali různých soutěží, ve kterých získali několik ohodnocení od odborných porot i od diváků (mj. autorská Porta, Ústecký stříbrňák) a postupně se dostali do širšího povědomí folkové komunity. Skupina je charakteristická syrovým trojhlasem doprovázeným dvěma kytarami a baskytarou. Choroši zastávají názor, že i ve třech lidech se dá udělat spousta muziky. Hrdě se hlásí k folkové a trampské hudbě a snaží se obohacovat ji písněmi z vlastní autorské dílny. Posluchačům v nich vyprávějí příběhy, které napsal sám život, popřípadě mu při psaní trochu pomohla bujná choroší fantazie.

    Od svého vzniku Choroši hrají a zpívají v nezměněném složení:
    Aleš Rogalewicz – zpěv, kytara
    Petr Ovsenák – zpěv, kytara
    Tomáš Doug Machalík – zpěv, rezobas, basová kytara

  • so
    29

    ZAVŘENO

  • ne
    30

    ZAVŘENO



AKTUÁLNÍ VÝSTAVA



Historie

S trochou představivosti lze počátek Klubu Carpe Diem umístit už někam do počátku minulého století. Tehdy totiž jistý pan Materna začal v zahradní kůlně v Dělnické ulici vařit, míchat, zkoumat a pak i vyrábět různé druhy barev a laků. Dá se předpokládat, že byl ve svém snažení úspěšný, protože na jeho činnost navázal i jeho syn Viktor, který o několik let později založil v Hostivaři dodnes známou firmu BARVY-LAKY, a zároveň pro své zaměstnance postavil v Jičínské ulici nový moderní dům. Brzy však umírá a vedení závodu se ujímá jeho teprve osmnáctiletá dcera Zdenka, později provdaná Wagnerová.Carpe Diem Továrna se pod jejím vedením úspěšně rozvíjí, pak ale přichází rok 1948. Podnik je znárodněn a o rok později jsou manželé Wagnerovi zadrženi u Domažlic s třemi dcerami při pokusu o přechod hranic. Místo do svobodného světa putovali za mříže a dcery do sirotčince. V srpnu 1968 emigruje celá rodina do Švýcarska. Po sametové revoluci podává paní Zdenka Wagnerová žádost o restituci majetku, mezi jinými i o činžovní dům v Jičínské ulici č. 4. Brzy však umírá a dědictví přebírá její nejstarší dcera Helena Jirounková. Dům po dlouholeté péči OPBH potřebuje opravy bytů, fasády, výměnu topení, oken i výtahu. Nakonec dochází i na sklepní prostory, ve kterých se po léta proháněly jen myši a potkani.

„Dědeček Materna by si tady asi zařídil laboratoř, jenže to by mě asi moc nebavilo,“ uvažovala Helena. A pak si vzpomněla na babičku Finu Maternovou, známou akademickou malířku. „Ta by zde zřídila galerii,“ prohlásila a hned nato se začalo budovat. Vážným problémem však byla spodní voda, která neustále zaplňovala hlubokou betonovou jámu, která ve sklepě zbyla po vybourání kotle ústředního topení. „A co bazén?“ napadlo jí. Do plánů tedy přibyl i bazén. A pak malá tělocvična. A bar. Výstavba trvala téměř dva roky a stála plno peněz. Galerii, kavárnu, bar, bazén i malou tělocvičnu se nakonec podařilo vybudovat. Zbývalo už jen uvést to vše do provozu.

S galerií hned v zárodku pomohl známý curyšský galerista Oskar Krause a jeho žena Alice. A oni to byli, kteří doporučili název CARPE DIEM. Výstavní akce pak zdárně rozjela Hanička Marcínková, za barem v té době stály všemi muži obdivované barmanky Zuzka a Dáda a kolem Klubu se vytvořila skupina nadšených podporovatelů, v jejichž čele stál nezapomenutelný Pavel Melounek. Desítky skvělých českých umělců pak dokázal přivést kurátor většiny pozdějších výstav Petr Johanus. O hudební program se po dlouhou dobu staral Marek Brodský a bazén zaplnily maminky se svými batolaty pod odborným dohledem Jany Vydrové. Za mnohé vděčíme také pozdějšímu nájemci Janu Lacinovi.

Dle Wikipedie bylo rčení Carpe diem quam minimum credula postero poprvé použito římským básníkem Horatiem v první knize sbírky Ódy (Carmina). Nikdy se prý nemá umísťovat na hroby a nikdy se nesmí dávat na hodiny. Bylo by to neetické a hanebné. V překladu zní: Užij dne a nic nevěř budoucnosti, nebo také Užívej si a na zítřek nedbej. Český egyptolog Zbyněk Žába se domníval, že rčení může mít staroegyptský původ. Podle jeho názoru vychází z významově blízkého literárního žánru dnes označovaného jako Písně harfeníků, hojně rozšířeného v řecko-římské době.

Pro název klubu byla použita jen první část, ta druhá totiž tak trochu nabádá k nezodpovědnosti. Vzhledem k otevíracím hodinám, hodil by se ale možná i název Carpe Noctem.


Carpe Diem


Carpe Diem